16 czerwca, 2024

Blog wykończeniowy

Jak wykończyć dom lub mieszkanie? Pomożemy!

Rachunek maklerski – jak wybrać odpowiedni?

Zakup produktów giełdowych, np. akcji czy obligacji, jest obecnie wyjątkowo prosty. Cała procedura przebiega bardzo łatwo i bez wychodzenia z domu, co jeszcze kilkadziesiąt lat temu było niemożliwe. Obecnie wystarczy, że założymy specjalne konto maklerskie, a zyskamy dostęp do niezliczonej liczby wszelkiego rodzaju produktów finansowych. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że znalezienie odpowiedniego konta maklerskiego wymaga zwrócenia uwagi na kilka istotnych szczegółów. Oto wskazówki, które należy wziąć pod uwagę poszukując najlepszego konta maklerskiego.

Rachunek maklerski – czym jest i jak działa? Wyjaśniamy!

Pod pojęciem rachunek maklerski rozumiemy specjalne konto umożliwiające przechowywanie i obracanie zróżnicowanymi instrumentami finansowymi dostępnymi na giełdzie. Wszyscy początkujący inwestorzy chcący spróbować swoich sił w handlu na giełdzie powinni zacząć swoją przygodę właśnie od uruchomienia rachunku maklerskiego. 

Dysponując takim rachunkiem można korzystać ze wszystkich funkcjonalności i możliwości dostępnych na giełdzie, dlatego otwórz rachunek maklerski – dzięki niemu będziesz mógł kupować akcje, obligacje oraz całą masę innych instrumentów finansowych. 

Warto nadmienić, że rachunki maklerskie są prowadzone przez wyspecjalizowane instytucje finansowe, czyli brokerów. Są to podmioty, których zadaniem jest zapewnienie właściwego poziomu bezpieczeństwa realizowanych transakcji. Dodatkowo, brokerzy są również w stanie zaoferować wsparcie merytoryczne klientom, którzy mają pewnego rodzaju wątpliwości czy pytania dotyczące specyfiki inwestowania w poszczególne rodzaje produktów finansowych. 

Trzeba pamiętać o ryzyku 

Należy też mieć na uwadze fakt, że bez względu na to, u jakiego brokera założymy rachunek maklerski, musimy zdawać sobie sprawę z istniejącego ryzyka, które jest stosunkowo wysokie. Notowania produktów giełdowych niejednokrotnie zmieniają się w bardzo szybkim czasie, co sprawia, że istnieje spore prawdopodobieństwo utraty nawet całości zainwestowanych środków. Właśnie dlatego tak ważna jest przede wszystkim edukacja i systematyczne poznawanie mechanizmów rządzących tym rynkiem. 

Jak wybrać odpowiedni rachunek maklerski dostosowany do naszych potrzeb?

Wybór odpowiedniego rachunku maklerskiego, który w pełni będzie dostosowany do naszych potrzeb i oczekiwań, to niełatwa sztuka. Istnieje szereg istotnych elementów, na które warto zwracać szczególną uwagę. Podczas podejmowania decyzji o wyborze konkretnego rachunku maklerskiego warto mieć na uwadze następujące kwestie: 

  • wysokość opłat związanych z prowadzeniem rachunku,
  • opłata z tytułu otwarcia konta,
  • dostępność aplikacji mobilnej – dzięki niej możemy na ekranie smartfona w dowolnym momencie sprawdzać, jakie są notowania posiadanych przez nas instrumentów giełdowych,
  • dostęp do rynków – wyróżnikiem profesjonalnych brokerów jest wysoki poziom dostępu do rynków; dobrze, gdy nie jest to wyłącznie rynek krajowy, ale także jak największa liczba rynków zagranicznych;
  • prowizja pobierana przez brokera a także sposób jej pobierania,
  • typ realizacji transakcji – mogą one być realizowane online lub stacjonarnie,
  • zakres zapewnianego wsparcia merytorycznego i technicznego – dobrego brokera poznamy po tym, że gwarantuje swoim klientom porady techniczne i merytoryczne na najwyższym poziomie przez całą dobę.