20 lipca, 2024

Blog wykończeniowy

Jak wykończyć dom lub mieszkanie? Pomożemy!

Kiedy warto zamontować panele akustyczne w domu?

Pianki i panele akustyczne, maty wygłuszające i inne izolatory dźwięku stosowane są w celu zwiększenia izolacyjności akustycznej ścian, podłóg i sufitów oraz poprawy akustyki pomieszczeń. Jeśli chodzi o wnętrza mieszkalne, na szczególną uwagę zasługują drewniane panele akustyczne, które łączą w sobie funkcjonalność i estetykę.

Czym charakteryzują się panele akustyczne do domu?

Na rynku dostępne są panele akustyczne z pianki poliuretanowej w różnych kolorach, panele z płyt drewnopochodnych oraz panele z drewnianych listewek, pomiędzy którymi umieszcza się gąbkę wyciszającą. Materiał użyty do produkcji paneli w znacznym stopniu wpływa na ich estetykę i łatwość montażu, poza tym każdy materiał wykazuje inną zdolność izolowania dźwięków. W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się drewniane panele akustyczne, które znacząco poprawiają akustykę pomieszczeń, a przy tym stanowią bardzo ciekawy element dekoracyjny.

Drewniane panele akustyczne do domu można stosować zarówno do ścian i sufitów. To szczególnie ważne w przypadku zabudowy wielorodzinnej, gdzie często słyszymy nie tylko to, co dzieje się u sąsiadów z boku, ale i odgłosy docierające z wyższej kondygnacji. Ponadto panele sprawdzają się w domach jednorodzinnych, szczególnie tych o większej powierzchni, wyposażonych w otwarty hol lub przestronny salon z kuchnią. W tak dużych i wysokich pomieszczeniach często pojawia się problem z dobrą słyszalnością dźwięków.

Poprawa akustyki wewnątrz pomieszczenia

Zadaniem paneli akustycznych jest z jednej strony wyciszenie pomieszczenia, a więc izolowanie dźwięków dochodzących z zewnątrz, z drugiej zaś poprawa akustyki wewnątrz pomieszczenia. Dobra izolacja akustyczna to temat, któremu należy poświęcić sporo uwagi już na etapie projektowania budynku. Niestety praktyka pokazuje, że inwestorzy nieszczególnie interesują się tym zagadnieniem, a potrzebę wyciszenia pomieszczenia lub poprawy jego akustyki dostrzegają dopiero wtedy, gdy zaczynają z niego korzystać.

Drewniane panele akustyczne to nowoczesne rozwiązanie, z którego warto skorzystać wtedy, gdy w pomieszczeniu słychać echo. Pogłos najczęściej słyszymy w dużych i wysokich wnętrzach. Sprawy nie ułatwia minimalistyczne, „twarde” wyposażenie. Dostawienie kilku mebli i sprzętów czasem poprawia akustykę, ale z pewnością nie w takim stopniu, jak wysokiej jakości panele akustyczne.

Domowe panele akustyczne

Panele akustyczne przeznaczone do stosowania we wnętrzach mieszkalnych, eleganckich biurowcach czy salach konferencyjnych, z powodzeniem można potraktować jako element dekoracyjny. Oczywiście mowa tu o starannie wykonanych panelach drewnianych, a nie o kolorowych piankach z tworzyw sztucznych. Panele w kolorze dębu czy orzecha mają klasyczny, ponadczasowy wygląd, a jednocześnie świetnie wpisują się w stylistykę nowoczesnych wnętrz. Dzięki zastosowaniu paneli poprawie ulega zarówno akustyka (panele są w stanie zredukować czas pogłosu i obniżyć poziom akustyczny nawet o 50%), jak i estetyka pomieszczenia.