16 czerwca, 2024

Blog wykończeniowy

Jak wykończyć dom lub mieszkanie? Pomożemy!

Jakich przewodów i kabli użyć do budowy domu jednorodzinnego?

Obecnie większość urządzeń elektrycznych działa dzięki energii elektrycznej lub dzięki sygnałom telekomunikacyjnym, które to są przesyłane za pomocą kabli elektrycznych.

W związku z tym w każdym domu musi znajdować się odpowiednia instalacja elektryczna, która to będzie rozprowadzała prąd do poszczególnych gniazdek oraz punktów oświetlenia. Jakie kable są niezbędne podczas budowy domu jednorodzinnego?

Od czego zależy dobór kabli w domu?

Kable to istotne elementy każdej instalacji elektrycznej. To od ich jakości i rodzaju zależy funkcjonalność sieci oraz bezpieczeństwo wszystkich użytkowników domu. Poszczególne przewody elektryczne muszą być zamontowane według ściśle określonych zasad, a ich pominięcie może mieć niebezpieczne skutki dla mieszkańców.

Kable oraz poszczególne przewody elektryczne są schowane w każdym budynku pod tynkiem, zatem bardzo ważne jest, aby ich instalację rozplanować w prawidłowy sposób już na etapie budowy domu. Dobierając kable do domu, trzeba zawsze wziąć pod uwagę:

  • potrzeby użytkowników

  • ilość mocy niezbędnej do zasilenia domu

  • rodzaje używanych odbiorników prądu

  • warunki otoczenia – takie jak: temperatura, wilgotność oraz promieniowanie UV

Bardzo ważne jest to, aby wybrać zawsze kable wyprodukowane z dobrej jakości materiałów, które to będą zapewniać stuprocentowe bezpieczeństwo użytkownikom mieszkania oraz które to nie będą stanowić problemu eksploatacyjnego. Słaba jakość użytych podczas produkcji surowców w dużym stopniu obniża żywotność każdej instalacji domowej oraz przyczynia się do ich szybkiego starzenia się.

Jakich kabli użyć do budowy domu rodzinnego?

Wybór kabli i przewodów powinien być zawsze determinowany przede wszystkim funkcją, jaką będą pełniły. Jeśli chodzi o domy jednorodzinne, to w takich instalacjach są spotykane najczęściej kable prądowe zasilające urządzenia takie jak: pralki, kuchenki, lodówki, odbiorniki tv oraz oświetlenie.

Planując budowę domowej instalacji energii elektrycznej, trzeba zawsze mieć świadomość roli, jaką będą w przyszłości pełnić poszczególne elementy systemu. Zakup przewodów do budowanego czy remontowanego domu jest możliwy wówczas, gdy inwestor posiada dokładny schemat budowy sieci. W domach jednorodzinnych instalację elektryczną zazwyczaj wykonuje się z przewodów wykonanych z miedzi. Ich przekrój powinien być zależny od obciążenia. Najczęściej używane są takie kable, których przekrój żyły wynosi od 1,5 mm kwadratowych do 2,5 mm kwadratowych średnicy. Przewody można prowadzić pojedynczo lub jako kable wielożyłowe.

Poszczególne przewody zasilające wymagają zawsze użycia od trzech do pięciu kabli o różnym przeznaczeniu. Obwody jednofazowe składają się z trzech kabli: roboczego, neutralnego oraz ochronnego. A obwody trójfazowe składają się z pięciu kabli: trzech roboczych, neutralnego oraz ochronnego. Najlepszym wyborem są kable pochodzące od renomowanych, znanych na rynku producentów, które to posiadają bardzo długą żywotność oraz zawsze gwarantują bezpieczeństwo.