21 maja, 2024

Blog wykończeniowy

Jak wykończyć dom lub mieszkanie? Pomożemy!

Czym Jest UTM i Po Co Go Mierzyć?

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jakie działania marketingowe przynoszą najwięcej ruchu na Twoją stronę internetową? Czy wiesz, które źródła generują najwięcej sprzedaży? Jeśli prowadzisz działalność online lub marketing internetowy, odpowiedzi na te pytania mogą być kluczem do osiągnięcia większych sukcesów.

A właśnie tutaj na scenę wkracza UTM – narzędzie niezbędne do śledzenia efektywności Twoich kampanii marketingowych. W tym artykule dowiemy się, czym jest UTM, jak działa i dlaczego warto go mierzyć. Gotowy na ekscytującą podróż w głąb analizy marketingowej? Zaczynajmy!

Czym Jest UTM i Po Co Go Mierzyć?

Czym Jest UTM?

UTM to skrót od Urchin Tracking Module. Początkowo było to narzędzie stworzone przez firmę Urchin Software Corporation do analizy ruchu na stronach internetowych. Później zostało przejęte przez Google, a jego funkcjonalność została wzbogacona. UTM to teraz prosty system oznaczania linków, który pozwala śledzić ich źródło i efektywność w narzędziach do analizy ruchu, takich jak Google Analytics.

Jak Działa UTM?

Podstawowym elementem UTM są dodatkowe parametry dodawane do linków prowadzących do Twojej strony internetowej. Te parametry są przechowywane w adresie URL jako ciąg znaków za znakiem zapytania (?). UTM nie zmienia zachowania samego linku, ale pozwala narzędziom do analizy ruchu na zrozumienie, skąd pochodzą odwiedzający i jakie działania marketingowe doprowadziły ich na Twoją stronę.

Główne Elementy UTM

UTM składa się z kilku głównych parametrów:

2.1.1 Źródło (utm_source)

Określa źródło, z którego pochodzi odwiedzający. Może to być nazwa konkretnej platformy, na przykład „Facebook”, „Newsletter” czy „Google”.

2.1.2 Środek Przekazu (utm_medium)

Informuje o środku przekazu, który spowodował kliknięcie w link. Może to być „cpc” dla płatnych kliknięć, „organic” dla wyników organicznych w wyszukiwarce, „email” dla kampanii mailowych itp.

2.1.3 Kampania (utm_campaign)

Oznacza konkretną kampanię marketingową, w ramach której został użyty dany link. Możesz to nazwać na przykład „letnia_promocja_2023” lub „wiosenna_wyprzedaż”.

2.1.4 Treść (utm_content)

Wykorzystywane, gdy potrzebujemy odróżnić różne elementy wewnątrz jednej kampanii. Możemy go użyć, na przykład, gdy na tej samej platformie reklamujemy różne grafiki lub teksty.

2.1.5 Termin (utm_term)

Przeznaczony głównie dla reklam Google Ads do oznaczenia słów kluczowych, na które postawiliśmy.

Przykład Używania UTM

Wyobraź sobie, że prowadzisz kampanię reklamową na Facebooku, promując swoje nowe produkty. Tworzysz link do swojej strony internetowej i dodajesz do niego parametry UTM:

https://www.twojastrona.pl/?utm_source=facebook&utm_medium=social&utm_campaign=letnia_promocja_2023

W tym przypadku:

  • utm_source=facebook informuje, że źródłem ruchu jest Facebook.
  • utm_medium=social wskazuje, że odwiedzający kliknął w link za pośrednictwem mediów społecznościowych.
  • utm_campaign=letnia_promocja_2023 to nazwa kampanii, którą chcesz śledzić.

Teraz możesz w łatwy sposób sprawdzić w Google Analytics, ile użytkowników przyszło na Twoją stronę dzięki tej konkretnej kampanii na Facebooku.

Dlaczego Warto Mierzyć UTM?

Pomijając fakt, że UTM pomaga zrozumieć źródło ruchu na Twojej stronie, istnieje wiele innych powodów, dla których warto stosować to narzędzie. Oto kilka z nich:

Śledzenie Skuteczności Kampanii

UMT pozwala na dokładne śledzenie skuteczności różnych kampanii marketingowych. Dzięki temu dowiesz się, które działania przynoszą najlepsze rezultaty i które wymagają poprawy. To pozwala zoptymalizować budżet i nakierować go na najbardziej efektywne strategie.

Poznanie Preferencji Użytkowników

Dzięki UTM dowiesz się, z jakich źródeł pochodzą Twoi użytkownicy i jakie kanały marketingowe najbardziej ich przyciągają. To cenne informacje, które pozwolą Ci lepiej dostosować przekaz do oczekiwań swojej audyencji.

Optymalizacja Treści i Grafik

Parametr UTM_CONTENT pozwala na analizę skuteczności różnych treści i grafik w ramach jednej kampanii. Dzięki temu dowiesz się, które elementy działają lepiej i zyskasz wiedzę na przyszłość, jakie komunikaty są najbardziej przekonujące dla Twojej publiczności.

Mierzenie Wyników SEO

UTM nie służy tylko do mierzenia płatnego ruchu. Możesz go również wykorzystać w linkach prowadzących z wyników organicznych w wyszukiwarkach. Dzięki temu poznasz dokładne wyniki ruchu organicznego, co jest szczególnie przydatne, gdy działasz w dziedzinie SEO.

Jak Zmierzyć UTM?

Wprowadzenie UTM może wydawać się skomplikowane, ale w rzeczywistości jest dość proste. Istnieje wiele narzędzi online, które pomogą Ci w generowaniu linków UTM, abyś mógł śledzić swoje kampanie marketingowe.

Generator UTM od Google

Google Analytics oferuje wbudowany generator linków UTM, który jest nie tylko łatwy w użyciu, ale także połączony z Twoim kontem Google. Po zalogowaniu się do Google Analytics, możesz przejść do zakładki „Generator linków UTM” i skonfigurować parametry swojego linku.

Narzędzia Online

Poza narzędziem od Google istnieje wiele innych platform i stron internetowych oferujących generatory linków UTM. Wprowadź w wyszukiwarkę frazy „Generator linków UTM” i znajdziesz wiele opcji do wyboru.

Ręczne Dodawanie Parametrów

Jeśli wolisz, możesz również dodać parametry UTM do linków ręcznie. Wystarczy, że dodasz je do adresu URL, oddzielając znakiem zapytania od samego linku, a kolejne parametry oddzielając znakiem „&”.

Przykład:

https://www.twojastrona.pl/?utm_source=facebook&utm_medium=social&utm_campaign=letnia_promocja_2023

UTM to potężne narzędzie, które pozwala na śledzenie skuteczności różnych kampanii marketingowych. Dzięki parametrom UTM możesz dokładnie określić, skąd pochodzą odwiedzający Twoją stronę internetową i jakie działania marketingowe przyciągają najwięcej klientów. To cenna wiedza, która pomoże Ci zoptymalizować swoje działania i osiągnąć większe sukcesy w świecie marketingu internetowego. Nie zapomnij mierzyć UTM i cieszyć się zyskami, jakie przynosi skuteczna analiza marketingowa!