16 czerwca, 2024

Blog wykończeniowy

Jak wykończyć dom lub mieszkanie? Pomożemy!

Oświetlenie kuchni

Kuchnia to miejsce przygotowywania posiłków, ich spożywnia, a czasem także miejsce, w którym po prostu przebywamy, jak również spotykamy się z przychodzącymi do domu gośćmi.

W kuchni gotujemy, ale nie tylko. Urządzając pomieszczenie kuchenne, należy mieć na uwadze kilka istotnych aspektów. Na pewno wśród tychże aspektów jest oświetlenie. Nie można nie zadbać o tenże element. Czym jednakże sugerować sie w sytuacji, w której wybieramy oświetlenie do naszej kuchni? Na pewno jest to element, który należy dokładnie zaplanować. Wiele w tym względzie zależy od rozmiarów pomieszczenia kuchennego. Jeśli bowiem kuchnia jest pomieszczeniem dosyć małym, to warto postawić na jedno centralne oświetlenie. Jeśli oczywiście mamy również szafki nad blatem, to zastosowanie oświetlenia podszafkowego jest bardzo dobrym i bardzo wskazanym rozwiązaniem.

Jeśli jednak nasza kuchnia jest dosyć słusznych rozmiarów, to wówczas oświetlenie może być bardziej zróżnicowane i bardziej rozłożone.

W takim przypadku bowiem można z powodzeniem zastosować mniejsze punkty oświetleniowe nad najważniejszymi miejscami w tejże kuchni. Takie punkty oświetleniowe powinny znaleźć się nad blatem, nad płytą grzewczą, nad stołem oraz kilkoma innymi istotnymi punktami, w których po prostu wykonywane są określone czynności. Aby móc mówić o prawidłowym oświetleniu pomieszczenia kuchennego, przyjmuje się, aby na 1 metr kwadratowy powierzchni, przypadało około 200 do 400 lumenów. W przypadku oświetlenia blatu kuchennego, owa wartość powinna oscylować pomiędzy 500 i 700 lumenów. Powstaje jeszcze pytanie o to czy barwa światła w kuchni powinna być ciepła, czy też zimna? Nie można jednoznacznie na to pytanie odpowiedzieć. W ciągu dnia, kiedy powinniśmy skupić się na pewnych czynnościach, lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie barwy zimnej, ale wieczorem czy też do spożywania posiłków, bardziej właściwym będzie zastosowanie światła o barwie ciepłej. W kuchni powinniśmy bowiem czuć się jak najbardziej swojsko i dobrze.