23 lutego, 2024

Blog wykończeniowy

Jak wykończyć dom lub mieszkanie? Pomożemy!

Zasady sprawiedliwego handlu

Wydawać by się mogło, że świat handlu jest brudny i w tym świecie ostoi się ten, kto nie ma skrupułów, kto nie ma litości dla słabszych.

Jednakże także podejście jest poniekąd przejaskrawione. Tak naprawdę jeśli spojrzymy bowiem na świat handlu, to jak najbardziej istnieją w nim pewne zasady, których nomen omen się przestrzega. Między innymi można w tym miejscu wskazać na kilka istotnych zasad sprawiedliwego handlu, które są spisane i które są obowiązujące. O jakie zatem zasady handlu chodzi? Pierwszą zasadą jest szansa dla przedsiębiorców, którzy znaleźli się w nieco gorszej sytuacji ekonomicznej. Chodzi o to, aby nie byli oni wykluczeni, aby nadal mieli szanse na funkcjonowanie, odbicie sie od dna i wyjście na prostą. Sprawiedliwy handel rządzi sie swoimi prawami, a jedną z kluczowych kwestii jest to, aby tenże handel był w pełni sprawiedliwy oraz przejrzysty. Tutaj mówi się także o sprawiedliwej zapłacie oraz o uczciwej cenie.

Zanim przejdziemy do kolejnych zasad, musimy oczywiście zaznaczyć, że tutaj mowa jest o pewnej teorii, o pewnych podstawowych zasadach.

W praktyce nie każdy w handlu stosuje się do owych zasad sprawiedliwego handlu, istnieje niepisane przyzwolenie na pewne odstępstwa oraz na pewne działania, poprzez które niektóre podmioty nie mają szans, aby na danym rynku się utrzymać i aby móc się rozwijać. Kolejną z bardzo istotnych zasad związanych ze sprawiedliwym handlem jest to, że zakazuje sie pracy zarówno dzieciom jak i niewolnikom. Wydawać by się mogło, że we współczesnym i cywilizowanym świecie nie ma miejsca na niewolniczą pracę, a tym bardziej na wykorzystywanie do pracy dzieci, a jednak rzeczywistość pokazuje, że wcale tak nie jest, że różnego rodzaju niewłaściwe praktyki w niektórych miejscach są propagowane i istnieje na nie przyzwolenie. Zasady sprawiedliwego handlu są tym elementem, wedle którego każdy ma szansę na to, aby w świecie handlu móc zaistnieć, ale w rzeczywistości jednak handel to świat, w którym utrzymują się tylko ci najsilniejsi, którzy mają coś szczególnego do zaproponowania i którzy wykorzystują każdą nadarzajacą się okazję.