20 lipca, 2024

Blog wykończeniowy

Jak wykończyć dom lub mieszkanie? Pomożemy!

Standardy przesyłu danych USB

Kabel USB służy nam do komunikacji pomiędzy komputerem a różnego rodzaju urządzeniami peryferyjnymi, może być to przykładowo klawiatura, mysz.

Kiedyś klawiatury podłączone były za pomocą specjalnego łącza okrągłego, obecnie zastąpiły je złącza USB. Obecnie istnieje kilka standardów, jeżeli chodzi o końcówki kabli USB, najnowszy standard to 3.1, który pozwala na dość szybką transmisję danych.

Standardy przesyłu danych USB

Jakie standardy możemy spotkać?

USB jako standard pojawiło się pierwszy raz w 1996 roku, wówczas pozwalały na przesył danych z prędkością 1.5 Mb/s. Z czasem należało przyspieszyć przesył danych, dlatego w 2000 roku wszedł standard 2.0, który pozwalał na przesył na poziomie 480 Mb/s. Oczywiście należy pamiętać, iż standardy USB pozwalały wówczas na komunikację w jednym kierunku, nie można było komunikować się w dwóch kierunkach jednocześnie. Standard USB 3.0 wszedł w roku 2008, przy niskim zużyciu prądu pozwalał na uzyskanie przepustowości do 5 Gb/s. Z pewnością transfer w obie strony był dużą zmianą w porównaniu do starszych wersji okablowania. Obecnie coraz częściej korzystamy ze standardu USB 3.1, który pozwala na transmisję na poziomie 10 Gb/s.

Obecnie na rynku znajdziemy wiele różnych końcówek, może być to przykładowo USB typ B, który często spotkamy w przypadku drukarek, mogą być to także wersje mini, które będą pasowały do smartfonów i wielu urządzeń przenośnych. Obecnie coraz popularniejsze są kable USB z końcówką typu C, jest to końcówka, którą możemy wkładać uniwersalnie z obu stron, obecnie coraz więcej producentów urządzeń przenośnych wykorzystuje ten standard. Z pewnością standard USB C będzie w przyszłości rozwijany ze względu na możliwość symetrycznego podłączenia oraz duże możliwości jeżeli chodzi o przesył.

Na rynku możemy oczywiście znaleźć dobry kabel usb rodzaje końcówek, które będą pasowały do wielu urządzeń. Z pewnością może być to kabel, który będzie służył do ładowania czy też podłączenia urządzeń przenośnych do naszego komputera.