23 lutego, 2024

Blog wykończeniowy

Jak wykończyć dom lub mieszkanie? Pomożemy!

Klimatyzacja domowa – jak właściwie o nią zadbać?

Dbałość o stan klimatyzacji zapewnia wysoką jakość jej funkcjonowania w okresie letnich upałów. W tym zakresie ważne będą zarówno samodzielnie przeprowadzane przeglądy, jak i regularne korzystanie z usług specjalistów. Dzięki nim będziemy mogli dłużej cieszyć się komfortem, jaki zapewnia sprawnie działający system klimatyzacji pomieszczeń.

Dlaczego warto zadbać o czystą klimatyzację?

Wszystkie klimatyzatory działają na podobnych zasadach. Sprowadzają się one do pobierania powietrza z zewnątrz, by następnie ochłodzić go i wtłoczyć do budynku, obniżając temperaturę w jego wnętrzu. Zanim jednak będziemy mogli poczuć przyjemną różnicę, powietrze przejdzie przez kolejne filtry siatkowe i oczyszczające, które usuną z niego wszelkie zanieczyszczenia i kurz oraz zneutralizują nieprzyjemne zapachy.

Coraz częściej stosowanym rozwiązaniem są również filtry HEPA, zatrzymujące alergeny oraz filtry antybakteryjne, których głównym zadaniem jest neutralizacja groźnych bakterii. Filtry te z biegiem czasu blokowane są przez różnego rodzaju nieczystości, zatrzymujące się na ich powierzchni. Efektem tego jest spadek jakości pracy całego systemu, co uwidacznia się, chociażby w zwiększonym poborze energii elektrycznej. Konsekwencje zaniedbań są jednak znacznie większe. Zabrudzona klimatyzacja będzie bowiem wtłaczać do pomieszczeń powietrze, zanieczyszczone drobnoustrojami. To z kolei z pewnością odbije się nie tylko na zdrowiu astmatyków, ale również i innych osób, które będą wdychać zanieczyszczenia, kurz i bakterie.

Jak działa profesjonalny serwis klimatyzacji?

Regularne przeglądy serwisowe klimatyzacji to niezwykle istotne zagadnienie. Takie przeglądy powinny być przeprowadzane przez specjalistę przynajmniej raz w roku. Decydując się na skorzystanie z usług, które świadczy, chociażby firma Sevro – Serwis klimatyzacji Kraków – Przegląd, Czyszczenie, Naprawa, można mieć pewność, że nasze urządzenie zostało dokładnie sprawdzone i wyczyszczone, tak, by móc pracować wydajnie przez kolejne miesiące. Przegląd serwisowy i czyszczenie domowej klimatyzacji obejmują m.in. odgrzybianie i dezynfekcję filtrów oraz innych elementów całej instalacji, sprawdzenie wydajności systemu oraz kontrolę pracy poszczególnych układów, w tym również ilości czynnika chłodniczego.

Jak samodzielnie dbać o klimatyzację?

Oprócz systematycznych przeglądów warto również samodzielnie zadbać o jakość pracy urządzenia. Istotną kwestią będzie tutaj regularne czyszczenie filtrów klimatyzacji, co zdeterminowane jest przede wszystkim ich rodzajem. Znacznym ułatwieniem są czujniki, które informują użytkowników o wysokim poziomie zabrudzenia filtrów. Jeśli urządzenie nie zostało wyposażone w takie rozwiązanie, warto czyścić je raz na dwa tygodnie, korzystając przy tym ze wskazówek producenta.

Podczas czyszczenia klimatyzatora, należy zrezygnować z twardych szczotek, które mogą uszkodzić powierzchnię oraz ze żrących środków chemicznych, przedostających się do dróg oddechowych wraz ze wtłaczanym przez urządzenie powietrzem. Chcąc dowiedzieć się więcej o serwisie klimatyzacji, warto odwiedzić stronę https://sevro.pl/klimatyzacja/oferta/, należącą do firmy, zajmującej się profesjonalnym montażem i serwisem tego rodzaju urządzeń zarówno w firmach, jak i w prywatnych gospodarstwach domowych.