23 lutego, 2024

Blog wykończeniowy

Jak wykończyć dom lub mieszkanie? Pomożemy!

Słodyszek rzepakowy

Rzepak to jedna z podstawowych roślin uprawianych przez rolników na terenie naszego kraju.

Warto pamiętać o jego odpowiednim nawożeniu oraz właściwym przygotowaniu gleby. Dzięki temu możliwe jest zapewnienie roślinom właściwego rozwoju, a także odżywienia. Niestety, podobnie jak inne rośliny uprawne, również rzepak jest narażony na szkodliwe działanie wielu niekorzystnych czynników, takich jak chwasty, grzyby czy też owady. Do ich grona zaliczany jest między innymi słodyszek rzepakowy, który potrafi siać spore spustoszenie w rzepaku.

Słodyszek rzepakowy

Słodyszek i jego zwalczanie

Wspomniany wyżej słodyszek to mały chrząszcz, który w ogromnych ilościach atakuje pola rzepaku. Jest to szkodliwy owad żywiący się nektarem oraz pąkami kwiatów rzepaku, w efekcie czego roślina obumiera. W wielu przypadkach, zaniedbanie ochrony przed słodyszkiem, może doprowadzić do utraty ponad połowy plonów. Bardzo istotną kwestią jest więc zapewnienie efektywnej ochrony rzepaku w fazie rozwoju pąków kwiatowych. Najskuteczniejsze pod tym względem są oczywiście opryski z wykorzystaniem odpowiednich preparatów.

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to jakie preparaty były stosowane w poprzednich latach. Z czasem może się bowiem okazać, że chrząszcze słodyszka uzyskały odporność na działanie środków, które były regularnie stosowane na danym polu. W związku z tym, aby zwiększyć skuteczność oprysków, dobrym pomysłem jest okresowa zmiana preparatu na inny, na który owady atakujące pola w danym regionie, nie są jeszcze uodpornione.

Oczywiście stosując opryski ochronne, niezbędne jest zadbanie o wiele innych istotnych spraw. Sporo praktycznych porad i informacji można znaleźć bez większych problemów na stronie https://miedzymiedzami.com/artykul/czy-ochrona-rzepaku-moze-byc-bardziej-oplacalna oraz w innych źródłach internetowych. Dobrze jest też zasięgnąć porad doświadczonych sprzedawców w sklepach rolniczych specjalizujących się w sprzedaży preparatów do oprysków.