21 maja, 2024

Blog wykończeniowy

Jak wykończyć dom lub mieszkanie? Pomożemy!

Rekuperacja – zasada działania. Dlaczego pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Dlaczego pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Rekuperacja to proces odzyskiwania energii cieplnej w celu jej ponownego użycia. Nic dziwnego, że pozwala sporo zaoszczędzić na ogrzewaniu, a “przy okazji” oczyścić powietrze z kurzu, pyłków i zanieczyszczeń. Na jakiej zasadzie działa rekuperacja?
Zjawisko jakim jest rekuperacja wykorzystywane jest w układach wentylacyjnych. Proces rekuperacji w wentylacji polega na odzyskiwaniu ciepła z wywiewanego, zużytego powietrza i oddaniu go powietrzu nawiewanemu. W procesie przekazywania ciepła świeże powietrze nie miesza się jednak z powietrzem zużytym. Dzięki rekuperacji powietrze wwiewane ma jednak temperaturę zbliżoną do temperatury, jaka panuje wewnątrz pomieszczenia. Dzięki temu wystarczy je tylko dogrzać, a co za tym idzie – zużyć znacznie mniej energii!

Jak działa rekuperator powietrza?

W rekuperatorze świeże powietrze pobierane jest za pomocą czerpni znajdującej się na zewnątrz budynku. Kanałami wentylacyjnymi jest ono transportowane do centrali wentylacyjnej, a z niej, przechodząc przez filtr, do wymiennika ciepła. W wymienniku powietrze zimne jest podgrzewane, a w lecie chłodzone. Centrala wentylacyjna ma wentylator, przez który przepływa powietrze do kanałów, które następnie rozprowadzają powietrze po całym budynku.
Zużyte i zanieczyszczone powietrze, z dużą ilością dwutlenku węgla jest “wyciągane” z pomieszczenia przez kratki wywiewne i kanałami transportowane do centrali. Tam odbywa się transport powietrza przez filtr do rekuperatora. W wymienniku ciepło jest “odbierane” ze zużytego powietrza i, po przepłynięciu przez kanały, kierowane do wyrzutni powietrza i wyrzucane na zewnątrz.

#

Dlaczego warto zainstalować rekuperator?

Rekuperacja zachodzi 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Oprócz wymiany powietrza sprawia, że nadmiar wilgoci i dwutlenku węgla jest usuwany na zewnątrz. Praca rekuperatora wpływa pozytywnie na jakość snu i ogranicza ilość alergenów czy drobnoustrojów w powietrzu. Dzięki rekuperacji nie na konieczności wietrzenia pomieszczeń, ponieważ wymiana powietrza zachodzi cały czas.

Rekuperator jest urządzeniem ekologicznym. Dzięki niemu zmniejsza się emisja dwutlenku węgla, a ponowne wykorzystanie energii przez system wentylacji mechanicznej pozwala obniżyć zapotrzebowanie budynku na ciepło nawet o 45 procent!
Co więcej, urządzenia od sprawdzonych, doświadczonych producentów tworzone są z najwyższej jakości komponentów, są bezpieczne i spełniają wszystkie wymagane normy. Ponadto, są ciche i estetycznie wykonane. Oferują duży wybór urządzeń oraz duży wybór filtrów dla alergików. Profesjonalne firmy zapewniają też wsparcie techniczne, a także oferują bezpłatną wycenę. Wysokiej jakości urządzenia i profesjonalne doradztwo znajdziesz na stronie defro.pl/k,65,rekuperatory.html.