18 kwietnia, 2024

Blog wykończeniowy

Jak wykończyć dom lub mieszkanie? Pomożemy!

Jakie czynności prowadzi diagnosta podczas kontroli technicznej pojazdu?

Każdy właściciel samochodu czy też motocykla powinien pamiętać o konieczności wykonania przeglądu technicznego pojazdu.

W przypadku pojazdów, które mają więcej niż 5 lat, wykonujemy przeglądy co 12 miesięcy. Obowiązek dotyczy również posiadaczy przyczep, ciągników rolniczych, należy także pamiętać o odpowiednich dokumentach w przypadku jeżeli posiadamy instalację LPG. W dużej mierze przegląd techniczny ma na celu sprawdzenie elementów odpowiadających za bezpieczeństwo oraz prawidłowe działanie wszystkich ważnych układów w naszym aucie.

Jakie czynności prowadzi diagnosta podczas kontroli technicznej pojazdu?

Czym zajmuje się stacja kontroli pojazdów?

Jedną z czynności, jaką wykonuje diagnosta, jest sprawdzenie układu oświetlenia, sprawdza czy działają wszystkie rodzaje świateł, kierunkowskazy, światła stopu. W przypadku jeżeli zauważymy przepalenie żarówki, należy ją wymienić, dodatkowo w niektórych starszych pojazdach możemy mieć problem z przejrzystością przednich reflektorów. Dodatkowo należy ustawić kierunek padania światła, nie może być skierowany zbytnio w lewą stronę czy też do góry, co mogłoby niekorzystnie wpływać na widoczność osób jadących naprzeciwka. Standardem badania technicznego jest również sprawdzenie stanu ogumienia, ogólne zużycie, głębokości bieżnika. W przypadku nadwozia diagnosta będzie poszukiwał korozji, sprawdzi szyby pod względem pęknięć, przejrzystości, sprawdzi stan ramy, progu, podłogi, czy też różnych elementów nośnych. Ważne jest, aby samochód posiadał działające poprawnie zawieszenie, amortyzatory odpowiedniej sprawności.

Z punktu widzenia bezpieczeństwa bardzo ważny jest układ hamulcowy, należy sprawdzić także hamulec awaryjny, zbadać siłę hamowania występującą na poszczególnych osiach. Stacje kontroli posiadają specjalne rolki, na których obracają się koła, które pozwalają na sprawdzenie wielu elementów w tym działaniu hamulców. W przypadku układu kierowniczego należy dokonać sprawdzenia drążków kierowniczych, kolumn, sworzni czy też maglownicy. Diagnosta ogląda silnik, elementy podwozia, w ten sposób może wykryć ewentualne przecieki płynów, oleju z silnika czy też skrzyni biegów. Należy zwrócić uwagę także na układ wydechowy, zawartość dwutlenku węgla, ewentualnych innych substancji znajdujących się w spalinach.

Badanie techniczne pozwoli nie tylko uniknąć ewentualnych mandatów, ale także może upewnić kierowcę, że auto znajduje się w dobrym stanie technicznym, jest bezpieczne nie tylko dla niego, ale również dla pasażerów. Pełny przegląd realizują punkty w całym kraju, także stacja kontroli pojazdów Lublin, gdzie doświadczeni diagności mogą dokonać sprawdzenia pojazdu, wykryć różnego typu usterki, które mogłyby także negatywnie wpływać na bezpieczeństwo kierowcy.