23 lutego, 2024

Blog wykończeniowy

Jak wykończyć dom lub mieszkanie? Pomożemy!

Serwis klimatyzacji domowej – jak często go robić?

Jeszcze kilka lat temu klimatyzacja w domu była symbolem luksusu, na który mogli pozwolić sobie nieliczni. Współcześnie jednak sytuacja diametralnie się zmieniła, a nowoczesne klimatyzatory pojawiają się w wielu gospodarstwach domowych, niosąc komfort ich mieszkańcom w okresie największych upałów. Aby jednak klimatyzacja działała prawidłowo i bezawaryjnie, konieczny jest jej regularny serwis. Co obejmuje taki serwis i jak często należy go wykonywać? By rozwiać wszelkie wątpliwości, odpowiadamy na najczęstsze pytania użytkowników klimatyzacji.

Dlaczego regularny serwis klimatyzacji jest konieczny?

Zanim przejdziemy do opisu czynności, związanych z serwisowaniem klimatyzacji, warto dowiedzieć się, czemu tak istotne jest, by wykonywać je regularnie. Jak pokazuje praktyka, na taką właśnie konieczność wpływają dwa istotne czynniki. Pierwszym z nich będzie przede wszystkim zagrożenie dla naszego zdrowia, generowane przez zanieczyszczoną instalację.

Nieczyszczony klimatyzator to doskonałe miejsce do rozwoju grzybów, pleśni, bakterii i wirusów, które następnie trafiają do powietrza, a wraz z nim do naszego układu oddechowego. Drugim z kolei czynnikiem, budującym konieczność regularnego serwisu urządzenia, będzie sprawność i wydajność klimatyzacji, determinujące w znacznej mierze koszty eksploatacyjne. Serwis pozwala wychwycić ewentualne usterki, zanim doprowadzą one do poważnej awarii. Dzięki niemu urządzenie pracuje cicho, pobierając przy tym znacznie mniej energii, a nieprzyjemny zapach nie wpływa na jakość odpoczynku w domowej przestrzeni.

Czy można serwisować klimatyzację samodzielnie?

W przypadku domowych klimatyzatorów dozwolone jest samodzielne czyszczenie filtrów, które warto przeprowadzać regularnie. Okresowe przeglądy klimatyzacji warto jednak powierzyć profesjonalistom, którzy są w stanie wykryć ewentualne usterki i zadbać o wysoką jakość pracy urządzenia.

Należy podkreślić również, że zgodnie z obowiązującymi w naszym kraju przepisami, serwis klimatyzacji tylu Split czy Multi-Split może wykonywać jedynie osoba lub firma instalacyjna, posiadająca stosowny certyfikat F-gazowy. Jedną z nich jest firma, oferująca klimatyzacje Gdańsk, czyli Melwen – Klimatyzacja Gdańsk, trójmiasto: montaż, serwis, przegląd, Aleja Grunwaldzka 303, 80-314 Gdańsk (Tel: 531 457 633), zajmująca się kompleksowymi rozwiązaniami w zakresie klimatyzacji. Warto odszukać tego rodzaju specjalistów w swoim regionie, by móc korzystać z komfortu cieplnego i bezawaryjnej pracy klimatyzacji w swoim domu czy mieszkaniu.

Jak przebiega serwis klimatyzacji domowej?

Dzięki kompleksowym przeglądom i regularnej konserwacji klimatyzacja domowa może pracować poprawnie przez szereg kolejnych lat. Takie działania sprowadzają się nie tylko do wizualnej oceny urządzenia, ale również i do przeglądu drożności układu odprowadzania skroplin i elementów elektrycznych oraz sprawdzenia szczelności układu chłodniczego wraz z ewentualnym uzupełnieniem czynnika chłodzącego.

Niezwykle istotnym działaniem w tym zakresie będzie również czyszczenie skraplacza, parownika i filtrów, odpowiedzialnych za jakość wdychanego powietrza. Czyszczenie filtrów powietrza warto wykonywać samodzielnie, zwłaszcza że nowoczesne urządzenia wyposażone są w czujniki, alarmujące o konieczności podjęcia takich działań. Zabrudzony skraplacz objawia się z kolei zmniejszoną wydajnością pracy klimatyzatora, większym zużyciem energii, głośniejszą pracą oraz rosnącą awaryjnością. Nieco trudniej wygląda sytuacja w przypadku parownika, umieszczonego wewnątrz urządzenia. Nie należy jednak lekceważyć tej czynności, gdyż to właśnie parownik odpowiada za efektywność chłodzenia, a zabrudzona powierzchnia tworzy idealne środowisko dla rozwoju grzybów, bakterii i pleśni.

Jak często przeprowadzać serwis klimatyzacji?

Regularne czyszczenie zewnętrznej obudowy klimatyzatora pozwala na usunięcie kurzu i zabrudzeń, dzięki czemu urządzenie nie traci walorów estetycznych. Takie działania warto podejmować minimum raz w tygodniu, pamiętając jednocześnie o jednostce zewnętrznej.

Filtry, najbardziej podatne na zanieczyszczenia, trzeba z kolei czyścić przynajmniej raz na 3 miesiące, by nie pogarszać jakości wdychanego powietrza. Kompleksowy serwis klimatyzacji będzie wskazany natomiast minimum dwukrotnie w ciągu roku. Nie dotyczy to z pewnością urządzeń, pracujących w specyficznych warunkach, wiążących się ze większym zanieczyszczeniem powietrza. Dlatego też w przypadku klimatyzatorów w sklepach czy restauracjach, zaleca się zdecydowanie częstszy przegląd.