18 kwietnia, 2024

Blog wykończeniowy

Jak wykończyć dom lub mieszkanie? Pomożemy!

Kominek z płaszczem wodnym czy wkładem powietrznym? Który wybrać?

Ogrzewanie domu kominkiem na drewno może przybierać różne formy. Stosuje się do tego celu zarówno kominki z wkładem powietrznym, jak i kominki z płaszczem wodnym. Jakie zalety ma każde z tych rozwiązań?

Kominek, choć dodaje wnętrzom niezwykłego uroku, nie pełni wyłącznie funkcji dekoracyjnej. Co więcej, często stanowi nie tyle dodatkowe, co główne źródło ciepła. Które rozwiązanie wybrać, gdy chcemy by kominek ogrzewał pomieszczenia rozprowadzając ciepłe powietrze, a które, gdy zależy nam na tym, by zasilał instalację ogrzewania podłogowego?

Kominek z wkładem powietrznym czy kominek z płaszczem wodnym?

Chcąc ogrzewać dom kominkiem na drewno należy zadać sobie pytanie o sposób rozprowadzania ciepła. Do wyboru są dwa rozwiązania – kominek z wkładem powietrznym i kominek z płaszczem wodnym.

Kominek z wkładem powietrznym umożliwia rozprowadzanie nagrzanego powietrza po poszczególnych pomieszczeniach (czasem nawet po całym budynku) za sprawą nadmuchów zamontowanych w sufitach poszczególnych pokoi. To rozwiązanie ma sporo zalet. Wśród nich są przede wszystkim łatwość instalacji oraz niskie koszty, krótki czas nagrzewania pomieszczeń, a także niski poziom bezwładności ogrzewania.

Kominek z płaszczem wodnym pozwala z kolei użytkownikom ogrzewać wodę. Może ona być wykorzystana we wnętrzu kaloryferów, a nawet w instalacji ogrzewania podłogowego. Pozwala to również obniżyć rachunki za prąd lub gaz.

Kupno kominka na drewno – co wziąć pod uwagę?

Gdy zdecydujemy się już na rodzaj wkładu kominkowego, kształt jego obudowy i gdy dobierzemy odpowiednią moc grzewczą urządzenia warto zastanowić się nad kilkoma innymi, nie mniej istotnymi, kwestiami.

Kominki mogą różnić się od siebie m.in. rodzajem drzwiczek. Niektóre modele posiadają tradycyjne drzwi rozwierane otwierające się na bok. Te świetnie sprawdzą się w przypadku stale używanych kominków oraz w budynkach, w których działa wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja. 

Inne modele posiadają drzwi typu „gilotyna”, które poruszają się w płaszczyźnie pionowej z dołu do góry. Te zmniejszają ryzyko oparzenia rozgrzaną szybą choćby podczas dokładania drewna do wypełnionego żarem kominka. Niestety, „gilotyna” wywołuje z czasem rozszczelnienie kominka, a co za tym idzie – może powodować zakłócenia w pracy wentylacji mechanicznej. Chcesz dowiedzieć się więcej o wadach i zaletach kominków? Profesjonalne doradztwo i duży wybór wysokiej jakości kominków znajdziesz na stronie defrohome.pl/wklady-kominkowe-wodne.