30 października, 2024

Blog wykończeniowy

Jak wykończyć dom lub mieszkanie? Pomożemy!

Jak dobrać odpowiedni magazyn energii do systemu z pompą ciepła?

Pompa ciepła w połączeniu z magazynem energii może być świetnym sposobem na obniżenie kosztów eksploatacyjnych w Twoim domu. Taki system musi być jednak odpowiednio dobrany i zaprojektowany. Jak to zrobić? Jakie parametry brać pod uwagę? Wyjaśniamy.

Pompa ciepła + magazyn energii — jak to działa?

Magazyn energii służy do gromadzenia wytworzonej energii elektrycznej i umożliwia jej wykorzystanie w późniejszym czasie. To rozwiązanie zyskuje coraz większą popularność w domach wyposażonych w pompy ciepła. Jeśli Ty także planujesz taką instalację i interesuje Cię Lublin lub okolice zajrzyj na stronę montaż magazynu energii i poznaj więcej informacji na ten temat. Takie urządzenie umożliwi Ci:

  • przechowywanie energii wyprodukowanej w ciągu dnia i wykorzystywanie jej nocą,
  • tanie zasilanie pompy ciepła, gdy prąd z fotowoltaiki jest niedostępny,
  • ograniczenie pozyskiwania energii elektrycznej od dostawcy zewnętrznego — szczególnie w sezonie grzewczym.

Korzyści jest więc naprawdę sporo. 

Jak dobrać magazyn energii do pompy ciepła?

Magazyn energii można zainstalować razem z pompą ciepła lub zdecydować się na jego zakup później. Zwykle doposażenie instalacji w kolejny element nie stanowi problemu.

Jeśli zastanawiasz się, czy montaż pompy ciepła w mieście Lublin lub jego okolicach jest dobrym rozwiązaniem – przejdź na wcześniej wymienioną stronę. Znajdziesz w niej sporo przydatnych informacji na ten temat. Magazyn energii zawsze musi być odpowiednio dobrany do pompy ciepła. Chodzi przede wszystkim o jego:

  • pojemność, 
  • wydajność,
  • poziom pokrycia zapotrzebowania na prąd.

Sprawdź, na co w szczególności należy zwracać uwagę, planując domową instalację. 

Magazyn do pompy ciepła — jakie parametry mają znaczenie?

Dobór magazynu energii do systemu z pompą ciepła zależy od kilku ważnych czynników, które zawsze należy przeanalizować, aby zapewnić optymalne działanie instalacji i maksymalne oszczędności. Są to przede wszystkim poniższe zmienne. 

Moc pompy ciepła

Magazyn energii musi być w stanie obsłużyć chwilowy pobór mocy pompy ciepła, która działa w cyklach. Zadaniem magazynu jest pokrywanie zapotrzebowania na energię w okresach, kiedy zasilanie z sieci jest droższe lub niedostępne (np. przy pracy w systemie off-grid).

Pojemność magazynu energii

Magazyn energii musi mieć wystarczającą pojemność. Jest to niezbędne, aby mógł przechować energię niezbędną do obsługi pompy ciepła w najbardziej wymagających okresach, czyli przy niskich temperaturach na zewnątrz. Przyjmuje się, że pompa ciepła powinna mieć zapewnioną energię na minimum 3-5 godzin ciągłej pracy. To najczęściej oznacza magazyn energii o pojemności 10-20 kWh. Pamiętaj jednak, że dokładna wartość zależy od indywidualnych parametrów systemu, dlatego zawsze należy ją dobierać w konsultacji ze specjalistą. 

Profil zużycia energii

Przed wyborem magazynu energii należy zweryfikować, w jakich godzinach pracuje pompa ciepła i inne urządzenia w domu korzystające z energii elektrycznej. Na tej podstawie można oszacować całkowite dzienne zużycie prądu, a także zapotrzebowanie na niego w konkretnych porach doby. Energia z  magazynu będzie pobierana wtedy, kiedy pompa ciepła pracuje najbardziej intensywnie.

Wydajność magazynu energii

Bardzo ważnym kryterium wyboru jest efektywność magazynu energii. Określa ona, jaka część przechowywanej energii będzie dostępna do wykorzystania po uwzględnieniu strat. Wydajność zależy od konstrukcji magazynu i zastosowanych w nim materiałów. Przykładowo, nowoczesne akumulatory litowo-jonowe mają wysoką efektywność, ale są droższe od tradycyjnych akumulatorów kwasowo-ołowiowych. Należy więc oszacować, która opcja będzie bardziej opłacalna. 

Przykładowa kalkulacja

Warto sprawdzić w praktyce, jak wygląda dobieranie parametrów magazynu energii do pompy ciepła. 

Przykładowo: instalacja z pompą ciepła o mocy 10 kW będzie pracować 5 godzin dziennie z wykorzystaniem energii z magazynu. Takie urządzenie musi więc mieć pojemność co najmniej 50 kW. Wynika to z poniższego wzoru.

10 kW x 5 h = 50 kWh

Należy także wziąć pod uwagę straty energii, które występują zawsze. Przykładowo, system będzie sprawny na poziomie 85%, dlatego oczekiwana pojemność magazynu powinna zostać odpowiednio powiększona o 15%.

Pamiętaj, że dobór magazynu energii zależy od wielu różnych zmiennych. Nie może zatem odbywać się w sposób przypadkowy. Jeśli chcesz wyposażyć swoją instalację w takie urządzenie, zawsze warto zasięgnąć porady eksperta. Najbezpieczniejszą i najbardziej opłacalną opcją jest zlecenie profesjonalnej firmie wykonania pomiarów i przeprowadzenia instalacji magazynu energii.